Daži padomi tiem, kas grib izveidot audzētavu

Tā kā es un vairāki mani kolēģi, suņu līdzīpašnieki, daudzus gadus strādājām valsts suņu audzētavās, mums ir labi zināmi masveida suņu turēšanas plusi un mīnusi, tā teikt, no „iekšpuses”. Šī iemesla dēļ, iekārtojot personīgo suņu audzētavu, centāmies izvairīties no tā, kas pēc mūsu domām, neder angļu buldogu turēšanai koptelpās,
kā arī centāmies izveidot vidi, kura ļauj turēt dzīvniekus maksimāli komfortablos apstākļos. Ņemot vērā mūsu pieredzi, gribam dalīties ar dažiem padomiem angļu buldogu īpašniekiem, kuri tikai domā ierīkot dzīves vietas saviem mīluļiem. Gribu piebilst, ka runa nav par divu-trīs buldogu turēšanu dzīvoklī, bet gan par atsevišķu telpu iekārtošanu.
Turot dzīvniekus masveidā slēgtās telpās, tās nepieciešams vēdināt, lai novērstu nepareizu gaisa apmaiņu un kā rezultātu, paaugstinātu gaisa mitrumu, kurš var izprovocēt dažādu respiratoro un bakteriālo slimību veidošanos elpceļos dzīvniekiem ar īsu degunu un šauru traheju, pie kuriem ir pieskaitāmi angļu buldogi. Kaut arī ventilācijas sistēmas iekārtas neizdaiļo telpas interjeru, ticiet man –veselība ir dārgāka.
Norūdīšanās un profilakses nolūkos buldogiem var izmantot tā saucamās sāls inhalācijas, kuras mēs izmantojam rudeņos un ziemās, divas līdz trīs reizes nedēļā. Tam nepieciešams viens līdz divi kilogrami uz cepešpannas sakarsētas rupjas vārāmās sāls, kura ir bagātīgi apsmidzināta ar sķidrumu pirtīm (eikaliptu vai citām aromātvielām). Sāli atstāj suņu audzētavā līdz tā pilnībā atdziest (30-40 min). Ventilāciju , protams uz šo laiku ir jāizslēdz. Grīdu un sienas voljēros vislabāk būtu izklāt ar liela izmēra flīzēm, veidojot pēc iespējas mazāk savienojumu šuves, tā atvieglojot tīrīšanu un dezinfekciju, kas savukārt neļauj attīstīties dažādām sporām, baktērijām un sēnītēm. Akmens flīzes ir auksts materiāls, un gulēt uz tām ir ļoti neveselīgi, tādēļ, lai nākotnē suņiem neattīstītos dažādas locītavu, muskuļu, kaulu saslimšanas, iesakām grīdas voljēros veidot apsildāmas (ēkas apkures sistēmas izvietot zem grīdas). Temperatūru telpās vēlams uzturēt +16 līdz +18 grādu robežās, lai uz siltās grīdas pārmērīgi sasilušie dzīvnieki nesaaukstētos, pastaigājoties ārā mitrā un aukstā laikā. Ikdienas uzkopšanas laikā vēlams izmantot vieglus dezinfekcijas līdzekļus, kuri pie viena neitralizē smakas.
Papildus vīrusu un infekciju slimību profilakses nolūkos vienu reizi nedēļā telpas suņu audzētavā jāapstaro ar baktericīdo lampu. Protams, tajā laikā, kad suņi neatrodas telpās. No otras puses, ar augstāk minēto procedūru īpaši aizrauties nevajadzētu, lai neiegūtu pretēju rezultātu, iznīcinot labvēlīgo mikrofloru.
Angļu buldogi ir ļoti jūtīgi pret vasaras karstumu, tāpēc suņu audzētavas telpās ir nepieciešams gaisa kondicionētājs, lai arī par kādu „ekstru” tas pirmajā brīdī neliktos. Tāpat kā iepriekš, ir nepieciešams sekot temperatūras režīmam, vasarā pārmērīgi neatdzesējot telpas un nesaaukstējot suņus.
Neaizmirstiet, ka pat tad, ja jūs izveidosiet pilnīgi pareizus un komfortablus turēšanas apstākļus, buldogs nekad nebūs apmierināts un vesels bez ikdienas emocionālās saskarsmes ar cilvēku.
Lai suņiem audzētavā neveidotos tā saucamais „suņu audzētavas sindroms”, tas ir emocionālā vientulība, kā arī, maksimāli adoptēt jaunuļus ārpasaules skaņām un trokšņiem, ļoti iesakām laikā, kad neesat suņu audzētavā, atstāt ieslēgtu radio. Un tomēr neaizmirstiet, ka neviens mehānisks jauninājums neaizstās dzīvu kontaktu, tāpēc izpildot dienas obligātās procedūras, neaizmirstiet noglaudīt un samīļot savus sunīšus, jo emocionālā veselība ir tikpat svarīga kā fiziskā.

 

Audzētavas galerija
Atpakaļ