Buldogi Latvijā

Pirmos angļu buldogus 1979.gadā Latvijā ieveda Irīna Fomina. Tās bija no Igaunijas atvestās divas viena metiena kuces, kuras diemžēl gāja bojā, būdamas vēl ļoti jauniņas, neatstājot pēcnācējus.

Pēc dažu gadu klusuma Latvijā tika ievesti zemas kvalitātes buldogi no Krievijas ar kopīgiem trūkumiem: lieli augumā, smalki kaulos, nepietiekami šķirnīgām galvām. Šķirnes kvalitāte sāka uzlaboties gadā ievedot no Čehijas Dick ze Zubrnickeho Gruntu CS (1). Tas izrādījās prepotents, labs vaislas suns un praktiski vienas paaudzes laikā mēs tikām vaļā no mūsu tā laika buldogu galvenā trūkuma – pārmēru garā un taisnā apakšžokļa. Vienlaicīgi ar viņu tika izmantoti Ser Hogo Fogo of Baskervil (2) un Kent Woodstok Loksli (3). Dika meitas tika pārotas ar Largo Zlata Šelma (4), tā nostiprinot rezultātus. Nākošais vaislinieks – Barrister’s Charles Barkley (5) ieradās no ASV piecu gadu vecumā un deva mūsu buldogiem masīvumu kaulos. Barklijam bija brīnišķīga veselība, un viņš nodzīvoja 14,5 gadus! Vēlāk es atvedu no Slovākijas Frontier Album’35 (6), kurš savā 11 gadus ilgajā mūžā deva īsteni nopietnu ieguldījumu šķirnes kluba un audzētavas „Fantastik Dog”vēsturē. Neilgu laiku tika izmantots Fearnoght Mister Rough (7) – suns ar angļu asinīm , bet viņš pats būdams ar brīnišķīgu galvu, bieži deva kucēnus ar līku žokli, tāpēc viņš tika izmantots ar lieliem ierobežojumiem. Tālāk lielu ieguldījumu šķirnes attīstībā deva no Čehijas ievestais Edwards in Ebony Liatris Bulls (8), Hall’s Mr.Derrek (9) no ASV un Exsterm’s Virile (10) no Zviedrijas. Par nožēlu, pēdējais gāja bojā 3 gadu vecumā no karstuma triekas. Tālāk es no Lietuvas atvedu Enriko Michael Pera (11), kurš vairāk, kā divu gadu garumā Latvijā tika plaši izmantots. Tālāk tika izmantots no Čehijas izbraukuma pārošanas Latvijā dzimušais Dussy Vivilergus (12). Vēl no Čehijas bija ievesti Murphy Boy Bulldog Mi-Ol-Win (13) un Andy Ronbell (14), kuri pēc sevis atstāja ārkārtīgi veselīgus un skaistus pēcnācējus. Tāpat arī tika izmantots Fantastik Dog Feieringus Feierverk (15), kura ciltsrakstos ir ¾ angļu asiņu, Boatswain Cristian of Liatris Bulls (16), Boatswain Easyrider (17), Lionel Sure of Oneself (18), Jake of Jaminik Liatris Bulls (19), ievesti no Čehijas. Neslikti pēcnācēji dzimst no Krievijas ievestā Dom Rijego Psa Amadeus (20) un no Rīgā dzimušajiem Fantastik Dog Lorgan Lorg (21) un Fantastik Dog Kumir Korn (22). Pēdējais ir ārkārtīgi skaists, šķirnīgs, un arī prepotents suns, izteikts 2006.gada sezonas favorīts.
Tiek liktas lielas cerības uz metieniem no Terlingfair Rooney Mystile (23), kurš ievests no Anglijas, kā arī no Ungārijas ievesto jauno suni Lemon Vom MohinoMorrales (24).

Zemāk redzama shēma, kurā atainoti vaislā izmantotie suņi un norādīts no viņiem iegūto kucēnu skaits uz 2007. gada decembri, kā arī suņu arhīva foto.

Atpakaļ