Angļu buldoga higiena. 1. daļa.

Angļu buldoga, kā kucēna, tā pieauguša suņa, higiēna un ikdienas kopšana nav neko sarežģīta.Pirmkārt, tā ir ikdienas apskate, kura ietver sevī acu, ausu, ķepu, deguna, virsdeguna krokas, mutes dobuma, apmatojuma un astes rajona apskate. Otrkārt, tās ir vienkāršākās higiēniskās procedūras, ar kuru palīdzību bez sevišķiem laika un finansu līdzekļiem uzturēt buldogu teicamā formā.

Tātad, apmatojuma kopšana:
Tā sastāv no regulāras ķemmēšanas ar gumijas suku un noslaucīšanu (laiku pa laikam) ar auduma gabalu. Papildus tīrībai ķemmēšana ar gumijas suku ir arī lieliska masāža, kas sekmē asinsriti un vielmaiņu ķemmējamajās vietās. Slaukāmo lupatu iemērc nedaudz skābā ūdenī (1 deserta karote galda etiķa uz 0,5 l ūdens), un labi atspiež. Ar mitru lupatu suni tīra tāpat kā ar suku. Ja jūs satrauc suņa smaka, varat lupatu iemērkt šķīdumā, kurš sastāv no 1 daļas galda etiķa, 1 daļas šnabja, 1 daļas ūdens. „Suņa smaka” pazudīs. Speciāli mazgāt buldogu ar ziepēm vai šampūnu bez īpašības vajadzības nevajadzētu. Ja tomēr šāda nepieciešamība radusies, piemēram, suns laukā ir atradis ko „ļoti jauku un smaržīgu”, tajā izvārtījies, un atrasties tam blakus nav iespējams, tad tā mazgāšanai labāk izmantot kvalitatīvu bērnu šampūnu, kurš garantēti neizsauks alerģiju, un izmaksās jums vairākas reizes lētāk, nekā speciālie dzīvnieku šampūni.
Kroku virs deguna apskata katru dienu, un ja tā sāk sasust, kārtīgi nomazgātu un nožāvētu ādu zem krokas (un arī krokas iekšienē, ja tā ir dubulta) apstrādā ar kādu sausinošu pūderi. No mājās pieejamajiem līdzekļiem tam der kartupeļu ciete vai bērnu pūderis ar talku, kuru pārpalikumu kārtīgi jānovāc ar kosmētikas otiņu. Stipra sasutuma gadījumā jāpielieto „Hitozāns” (skatīt sadaļu par minerālajām piedevām). „Hitozāna” kapsulu izber uz iepriekš sagatavotas krokas un vienmērīgi izlīdzina. Vēl ielaistākos gadījumos „Hitozānu” sajauc ar nelielu daudzumu „Bepanthen” krēma, maisot jāizmanto plastmasas vai koka maisāmais, var vienkārši ar pirkstu, tikai ne ar metālu. Ar iegūto krēmu kopj sasutušās vietas līdz to sadzīšanai.

Ausu kopšana:
Veselam sunim ausīm jābūt rozā, sausām (pieļaujams neliels daudzums brūna sēra).

Iesakām pārāk neaizrauties ar ausu tīrīšanu, un tīrīt tās tikai kad tās kļūst netīras (parasti reizi 3-4 nedēļās, vai pat retāk). Lieta tāda, ka bieža ausu tīrīšana ir ārkārtīgi neveselīga. Suņu ausīs ir mazītiņas spalviņas-bārkstis, kuras kustoties dabīgā veidā virza auss sēru uz auss atvēruma pusi pamazām izspiežot to ārā. Tāpēc bieža dažādu šķīdumu liešana un ausu tīrīšana ar vates kociņiem utt. noved pie šo bārkšu bojāšanās, un dabīga sēra izvadīšana vairs nav iespējama. Pastāvīgs iekaisums provocē vēl lielāku sēra izdalīšanos, kurš sāk krāties dzirdes kanālā un izsauc sēra korķu rašanos. Viss augstākminētais ved pie otītiem (auss iekaisums), un galu galā izveidojas noslēgts loks – jo biežāk tīram, jo sliktāks ausu stāvoklis. Šeit jau paverās pavisam cita bilde. Ja usis iekšpusē ir apsārtušas, ir daudz izdalījumu, ausīs klunkšķ, bet suns purina galvu un kasa ausis, ir sācies iekaisums un jāsāk pieņemt mēri. Ja esat iesācējs – griežieties pie veterinārārsta, jo pirmkārt ir jānoskaidro notiekošā iemesls, un nevis jārīkojas pēc „bakstīšanas” metodes, mēģinot pēc kārtas visus preperātus „uz apmēram to pusi”. Ja jums jau ir pietiekošs stāžs un pieredze, esat pārliecināti par savām zināšanām un spēkiem, varam dalīties ar paštaisīta sastāva recepti – gentamicīns+galazolīns+prednizolons vienādās devās. Smagākos gadījumos – „Tetradelta” vai analogi (paredzēts mastītu ārstēšanai, taču lieliski tiek galā ar otītiem). Pielietošana: pilināt pa 3-4 pilieniem tīrītās ausīs 2 reizes dienā.
Bet kā tad īsti pareizi kopt ausis? Šeit mēs parādīsim piemērotu tehniku uz viena tieši šādai procedūrai pie mums atvesta buldoga piemēra.
Atkarībā no suņa izmēra novietojam viņu tā, lai suņa galva atrastos apmēram jūsu krūšu augstumā. Ar kreiso roku viegli apskaujam suni ap kaklu un sākam apskati.

Parasti to dara reizi dienā, taču vasarā, kad staigājat ar suni daudz vairāk, ieteicams darīt to 2 reizes, jo palielinās iespēja, ka ausīs var iekļūt ērces, kukaiņi, skaidas, zāles stiebti utt..
Ja ausis ir siltas, rozā un tīras iekšpusē – neaiztiekam tās vispār. Tīrīt tās jāsāk, ja redzamas biezas brūna sēra nogulas. Tā ir vienkārša manipulācija, kuras laikā uz rādītājpirksta uztinam ūdeņraža pārskābē viegli samitrinātu vati un ar to uzmanīgi tīram auss iekšpusi.

Tīrot ausi, ievērojam galveno principu: Visas tīrošās kustības vērstas uz auss āru, izeju no dzirdes kanāla. Tā kā buldogs ir pietiekoši liels suns, tīrīšanai neizmantojam nekādus priekšmetus (kociņus, tamponus utt.), tikai pirkstus un vati, lai neievainotu auss iekšpuses virsmu un bungādiņu.

To pašu pēc tam atkārtojam ar tāpat uz pirksta uztītu sausu vati. Pēc tīrīšanas – kārums par pacietību (kompensācija).
Ja suns purina galvu, it sevišķi pēc nakts miega, ausī, viegli to nostiepjot, ir jāiepilina speciāli ausu tīrīšanai domāts losjons. Paceļot ausi uz augšu ļaujam losjonam notecēt dzirdes kanālā, kur sakrājas sērs.

Pēc tā viegli masējam auss pamatni.

Lielākajai daļai suņu tas ir ļoti patīkami, un viņiem nav nekas pret šādām manipulācijām. Ļaujam sunim papurināt galvu, un pēc tam tīram ausi ar marli vai vati, kas ļauj uzsūkties no auss iztekošajam šķidrumam. Atceraties, ka bārkstis pašas pacels sēru uz augšu, mums tikai jāaizvāc no auss liekais sērs. Ja esat ieraudzījuši ausī ērci, nekādā gadījumā nelejiet ausī augu eļļu vai ko tamlīdzīgu, kā to bieži dara iesācēji. Ēci paņemam ar pinceti pēc iespējas tuvāk ādai un it kā „izskrūvējam” to ārā. Vietu, kur ērce bija piesūkusies – dezinficējam.

Atpakaļ