Caur vēderu – uz sirdi!

Ir trīs suņu ēdināšanas paņēmieni:
- ar sauso barību,
- ar jaukto barību,
- ar dabīgo pārtiku.

Katram no šiem veidiem ir gan piekritēji, gan aktīvi pretinieki. Kā likums, visbiežāk savs viedoklis ir izveidojies, pamatojoties uz savu personīgo, bieži ne pārāk bagātīgo pieredzi (1-2 suņi). Pamēģināsim kopīgi tikt skaidrībā, kas gan būtu labākais angļu buldogam.
Atrunāšos, ka neesmu ne ar dzīvnieku barību ražotājiem strādājošs vetārsts, ne kādas barības izplatītājs, bet gan tikai audzētavas īpašnieks, kam ir ilggadīga pieredze šo suņu audzēšanā, un kuram jau sen izveidojies personīgs viedoklis šajā jautājumā, kā arī ir daudzi novērojumi un iestrādes.
Dalīšos ar saviem novērojumiem.
Sāksim ar vissenāko no ēdināšanas paņēmieniem – barošanu ar dabīgo pārtiku. Šim paņēmienam ir daudz piekritēju, bet tas ir padārgs, dārgāks par barošanu ar dārgajām profesionālajām sausajām barībām, darbietilpīgāks, prasa daudz lielāku darba apjomu (mūsu gadījumā audzētavā ir speciāls cilvēks, kas atbild par suņu ēdināšanu. Ļoti gribas nosaukt viņu par pavāru, bet, tā kā es baroju suņus ar jēlu barību pēc „BARF” sistēmas, tad šis nosaukums nebūtu pārāk precīzs.).
Barojot ar dabīgo pārtiku, grūtāk sastādīt racionu un aprēķināt minerālās piedevas, bet rezultāts bieži pārsniedz gaidāmo, un tas būtu pūliņu vēŗts.
Šajā rakstā es neaprakstīšu sīkumos „BARF” ēdināšanas sistēmu, interesenti var iegūt pilnīgu informāciju šarpeju mājaslapā ( http://sharpei-online.com/content/category/7/27/37/).
Tikai nedaudz atrunāšos, ka buldogiem pilnīgi neder šīs sistēmas ieteiktie jēlie vistu spārniņi, tā kā buldogi vispār slikti košļā barību. Toties jēlie vistu kakliņi, kas atsisti ar gaļas āmurīti lupatiņas plānumā, tiek notiesāti ar lielu sajūsmu.
No ēdināšanas ar dabīgo pārtiku pārejam uz tā saukto jaukto ēdināšanas metodi.
Pēc maniem novērojumiem, un daudzu nopietnu audzētāju atsauksmēm, šī metode būtu vislabākā masīvajiem un smagajiem angļu buldogiem.
Arī jauktā ēdināšana dalās divos veidos:
A) sajaucot dabīgo un sauso barību,
B) dažādā diennakts laikā barojot kā ar dabīgo, tā ar sauso barību.
Daudzu buldogu īpašnieku pieredze rāda, ka priekšroka dodama pirmajam variantam, tā kā sausā barība satur piedevas, kas stabilizē gremošanu, un šajā gadījumā barība tiek labāk pārstrādāta.
Augot uz jauktās barības, kucēni ar vidējiem fiziskajiem un veselības rādītājiem izaug par brīnišķīgiem, veselīgiem dzīvniekiem. Retāk nekā pie naturālās ēdināšanas tiek novērotas novirzes balsta-kustību aparātā, nav tā saucamā „augšanas klibuma”, un kopumā šiem dzīvniekiem ir arī labāka imunitāte.
Par barošanu ar sauso barību varu izteikt savu viedokli – ja jūsu kucēns jau sākotnēji ir spēcīgs un veselīgs, jūs varat sasniegt brīnišķīgus rezultātus. Šie rezultāti sevišķi pamanāmi kucēnu un jaunsuņu aktīvās augšanas periodā. Uz sausās barības izaugušajiem kucēniem reti kad novēro saišu vājumu, ekskremitāšu uzbūves nepilnības, un tamlīdzīgi.
Tomēr, daudziem suņiem sausās barības veids jāpiemeklē loti ilgi un rūpīgi. Bieži esmu pievērsusi uzmanību tam, ka sausā barība, kas ideāli der vienam sunim, pilnīgi neder citam. Kādreiz es gandrīz zaudēju vienu no saviem labākajiem suņiem, kamēr nesapratu, ka viņam neder konkrētais sausās barības veids. Bez tam, ir arī tādi suņi, kuriem sausā barība neder principā. Šādiem dzīvniekiem bieži gadās caurejas un vemšanas, kā arī pārtikas alerģijas un blaugznas.
Stāstu to tāpēc, lai suņu īpašnieki saprastu, ka neeksistē viena universāla recepte visiem suņiem, viss ir atkarīgs no individuālajām organisma īpatnībām un veselības stāvokļa, no īpašnieka laika, materiālā stāvokļa un citiem faktoriem. Pilnīgi iespējams, ka atrast īsto ēdināšanas shēmu izdosies ne no pirmās, un pat ne no otrās un trešās reizes. Man nav nekādu tiesību uzstāt uz tās vai citas ēdināšanas metodes pareizības, jo galvenais rādītājs, izvēloties kādu no metodēm, ir dzīvnieka veselība, ārējais izskats un noskaņojums, dzīvnieka labsajūta. Ja jūsu suns priecē acis un sirdi ar savu aktivitāti, brīnišķīgi spīdīgo spalvu, teicamo veselību – tātad izvēle bijusi pareiza. Pretējā gadījumā jāpārskata jūsu suņa ēdienkarte, un nebūt nav teikts, ka nepieciešama superdārga slavenas firmas barība vai svaigas filejas gabals. Jāizvēlas ir jums un jūsu audzēknim, arī viņam ir tiesības uz savām individuālajām garšas īpatnībām.

Minerālās piedevas. Lasīt vairāk...

Atpakaļ