Mīti par buldogiem – ticēt vai nē?

Kā jebkuru īpatnēju un plašam audzētāju-neprofesionāļu lokam ne pārāk zināmu šķirni, angļu buldogus apvij baumas, neiedomājami viedokļi un neticami notikumi. Vēl ne pārāk sen Rīgā, pietika tikai cilvēkam parādīties uz ielas ar buldogu, kā viņam kāds tūlīt mēģināja izstāstīt šausminošu stāstiņu, ka pāris gadus atpakaļ „tieši tāds pats suns” nokodis un apēdis(!) bērnu. Nu, un par to, ka angļu buldogs: ilgi nedzīvo, ir katastrofāli spītīgs, stulbs un nikns, absolūti nepadodas dresūrai, ir ar tik vāju veselību, ka viegls, spirdzinošs sals tam draud ar plaušu karsoni, bet vasaras saulīte – ar infarktu un insultu, ir neveikls, nekādi nevar ātri pārvietoties, un vispār nav piemērots nekam citam, kā tikai ēšanai un gulēšanai, par to ir pārliecināts gandrīz vai katrs, kuram ar „angļiem” nav bijusi saskarsme. Tāda, ja tā drīkst izteikties, ir folklora. Pāriesim pie faktiem. Suņa dzīves ilgums un veselība nav atkarīga no šķirnes, bet gan pirmkārt no tā turēšanas un dzīves apstākļiem, kā arī saimnieka sunim veltītās uzmanības.
Barrister’s Charles Barkley (īp.Voinova) nodzīvoja 14,5 gadus,
Judzin Merlin Ross (īp.Širmane) – 12,5 gadus,
Az'Smolli Zlata (īp. Širmane) – dzīva līdz šim, 13 gadi,
Felicita Babulat (īp.Širmane) – 11,5 gadus,
Jasmin Gold Diamond Low'S (īp.Burlakova)– 13.5 gadus,
Jerminal Gold Diamond Low's (īp.Burlakova) - 12,5 gadus,
Taison Oikolj (īp.Ižiks) – 13,5 gadus
Tinga Oikolj (īp. Bērziņa) – 12 gadus 7 mēnešus,
Agik Kaibott Zlat (īp.Bēriņa) – 12 gadus un 8 mēnešus,
Alilla oikolj (īp.Voinova) -13 gadus,
Lici Deronga Ledi Barkley(īp.Vindelis) – 13 gadus,
Slaid's Pantera Ledi Barkley (īp.Šarkoviča) – dzīvo līdz šim, 11 gadi,
Frontier Album'35 (īp.Voinova) -11,5 gadus,
Наll's Mr Derrek (īp. Voinova) – 12,5 gadus,
Zeolis Kolidi Frontik (īp.Eihmane) – dzīvo līdz šim, 10 gadi 4 mēneši...

Lūk dažas fotogrāfijas:

Dresēšanas vieglums arī nav atkarīgs no suņa šķirnes. Nav nesekmīgu suņu, ir dresētāji bez dotībām. Strīdēties par to, kura šķirne vieglāk dresējas, ir tik pat muļķīgi, kā strīdēties, kuras nācijas pārstāvji ir gudrāki par pārējiem. Katrā šķirnē ir savi muļķīši un ģēniji, vienkārši dresējot buldogus ir jāatceras, ka pēc daudziem rādītājiem šķirne ir diezgan īpatnēja, tāpēc ir daudz specifisku momentu, kurus jāievēro apmācības procesā.
Allof King (īp.Tretjakova) VDK un SAD nokārtoti uz I pakāpes diplomiem,
Judzin Orlan Zlat (īp. Toropovs) VDK – I pakāpe,
Frontier Album’35 (īp.Voinova) VDK – I pakāpe,
Milad Ricard Frontik (īp.Kovaļevska) VDK – II pakāpe.

Dogma par slikto veselību un dzīvot nespēju. Vienu no saviem buldogiem, Glori Grensa Zlata, nākamajā dienā pēc ķeizargrieziena izvedu ārā uz pāris minūtēm (mājās taču ir mazi bērni). Atpakaļ nākot, pārejot ielas braucamo daļu kucei pēkšņi sāka nākt vaļā pēcoperācijas šuves, un viss vēdera dobuma saturs grasījās izgāzties ārā. Par laimi, es sajutu ko nelāgu un paspēju sagrābt suņa iekšas ar savām uz to brīdi nebūt ne sterilajām rokām, un pēc tam vēl gandrīz pusstundu stāvēju uz ceļiem dubļos un lietū zem daudzdzīvokļu nama logiem, cenšoties sakliegt mājiniekus (saprotamu iemeslu dēļ pat nevarēju izņemt no kabatas mobilo telefonu). Stāvoklis – izmisīgs. Tomēr beidzot mani sadzirdēja, iznesa palagu (arī nebūt ne sterilu), uz kura tad kuci arī nogādājām mājās. Sagaidījām vetārstu, kurš par laimi ieradās ļoti ātri, uzlikām jaunas šuves, un sākām gaidīt sekas, no kurām peritonīts šķita visticamākais. Tomēr īstenība pārspēja visas mūsu cerības: kuce atkopās bez jebkādām sekām, un pēc gada dzemdēja vēl vienu metienu ar veselīgiem kucēniem (atzīmēšu, ka angļu buldogu kuces vispār labi panes ķeizargriezienu, protams, ja to veic pieredzējis speciālists).
Vēl viens pavisam nesens notikums. Liepājā dzīvojošs 5-mēnešu vecs angļu buldogs pastaigas laikā tā aizrāvās ar baložu medīšanu, ka attapās tikai ūdenī, iegāzies upē. Tikt krastā neizdevās pat ar saimnieku palīdzību. Kucēnu izglāba izsauktie glābēji. Pelde ledainajā ūdenī (sals gan nebija pārāk liels, bet pietiekošs, lai „uzdāvinātu” pneimoniju)beidzās bez jelkādām sekām.

Neveiklība. Nix Mirej Oikoļ (īp. Kluja) vairākus gadus piedalījās adžiliti (šķēršļu pārvarēšana uz ātrumu) sacensībās, tajā skaitā arī ārzemēs. Un lai gan viņa neuzstādīja nekādus ātruma rekordus, viņas lietišķums un izpildes tīrība vienmēr sajūsmināja līdzjutējus un tiesnešus, un vairākkārt ļāva iekarot godalgotās vietas.

Piemērotība tikai ēšanai un gulēšanai. Dažus gadus atpakaļ divi 7 mēnešus veci angļu buldoga kucēni, kuri protams vēl nebija izgājuši nekādus apmācības kursus, aizturēja dzīvoklī iekļuvušu zagli līdz nepārnāca saimnieki.

Protams, ka buldogs ir suns-kompanjons. Taču pareiza audzēšana un audzināšana, un kas arī ir ļoti svarīgi, veselīga iedzimtība, ļauj tam būt nevis par dārga interjera detaļu, bet gan pirmāmkārtām pa normālu suni.

Atpakaļ