Minerālās piedevas

Pieredzējušie audzētāji zina, ka neatkarīgi no ēdināšanas metodes, nav iespējams izaudzēt skaistu un veselīgu suni bez bioloģiski aktīvām piedevām. Pie kam, jebkuras piedevas efektivitāti vislabāk var izvērtēt tieši lielo audzētavu īpašnieki, jo tikai viņiem ir iespējas novērot Uztura Bagātinātāju (UB) iedarbību katru dienu uz daudziem dzīvniekiem. Parasti tie ir vienas šķirnes suņi, kas, lai arī ir dažāda vecuma, tiek turēti vienādos apstākļos un tiek vienādi baroti. Arī mēs esam attiecināmi pie šīs audzētāju kategorijas, tāpēc atļaušos padalīties ar mūsu novērojumiem un secinājumiem šajā jomā.
Tātad, pirmais ar šo tēmu saistītais jautājums, kurš rodas cilvēkam, kas iegādājies pie mums kucēnu:

"Kāpēc vispār sunim vajadzīgi UB?"
Mēģināšu atbildēt, izskaidrojot, tā teikt „uz pirkstiem”:
Realitāte ir tāda, ka diemžēl mēs visi dzīvojam agresīvā vidē, visapkārt valda ķīmizācija. Līdzās mums dzīvo arī mūsu „mazākie brāļi”(...bieži vien „lielākie”, tīri dvēseliskā nozīmē), kuri tiek ārkārtīgi pakļauti ārējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem( domāts to samērā nelielais augums, neilgais mūžs, patstāvīgas izvēles trūkums ēdināšanā utt.). Tāpēc mūsdienu suņu vidējais mūža ilgums ir ap 10 gadiem, kaut gan dabas ieprogrammētais suņveidīgo mūža ilgums labos apstākļos ir 16-18 gadi. Kāpēc gan tā notiek? Kā jau minēju, uz suņa organismu pastāvīgi iedarbojas dažādi kaitīgie faktori, kuri, summējoties, pat minimāli pieļaujamās koncentrācijās noved pie organisma iekšējās vides izmaiņām, tiek traucēta bioķīmisko procesu normāla gaita, un kā sekas, pazeminās organisma adaptīvās spējas, tiek izmainīta oksidācijas-reģenerācijas bilance. Tādēļ arī ir radusies vajadzība pēc organisma iekšējās vides normalizācijas, izlīdzināšanas. Dažādu iemeslu dēļ to neizdodas izdarīt tikai ar pārtiku vien, pat ar pašu „vissabalansētāko” ēdināšanu, tāpēc ir nepieciešami UB.

„Kāpēc, un vai vispār nepieciešami UB, ja ēdina ar sausajām barībām?”
Jā, bez šaubām, nepieciešami, jo sausā barība, pirmkārt ir rafinēts produkts, precīzāk, sastāv no rafinētiem produktiem, kas jau paši par sevi ir pietiekami toksiski un nekādi nevar saturēt audu būvei nepieciešamo vitamīnu un aminoskābju daudzumu, tādēļ nepieciešams papildus bagātināt uzturu ar pilnvērtīgām minerālvielām, aminoskābēm , neaizvietojamām taukskābēm un vitamīniem.
Kā piemēru sava viedokļa apstiprinājumam pastāstīšu patiesu, neizdomātu gadījumu, kas notika mūsu audzētavā. Kā jau stāstīju rakstā par suņu ēdināšanu, mūsu audzētavas dzīvnieki tiek baroti ar dabīgiem produktiem.Gadījās, ka bija sarežģījumi ar gaļas piegādi, tādēļ bijām spiesti divas dienas barot suņus ar sauso barību, pareizāk sakot, papildinot ar lielu daļu sausās, protams, ka ne pašas lētākās, barības. Pirmajā dienā viss bija normāli, otrajā – it kā arī, bet trešās dienas rītā daži suņi atvēma pussagremotu sauso barību, kas, kā fakts pats par sevi neizsauca mūsu satraukumu. Tas ir pilnīgi izskaidrojams ar tik pēkšņu ēdienkartes maiņu. Interesanti ir tas, kas atklājās vēlāk. Barība taču atradās suņu kuņģos 12 stundas, to apstrādāja kuņģa sula un fermenti. Tad savāktā atvemtā, puspārstrādātā barība tika aizsūtīta uz komposta kaudzi, kurai virsū uzbēra nopļauto zāli, kritušās lapas, nogrieztos zarus. Visu to aplēja ar pūšanu veicinošo baktēriju šķīdumu. Tas notika pašā rudens sākumā. Komposta kaudze stāvēja visu rudeni, ziemu un pavasari. Pavasara beigās izveidojušos trūdzemi izsijāja caur sietu. Tad lūk – satrūdēja viss, izņemot rudenī izmesto sauso barību, viņa palika tāda pati, kāda bija visus šos mēnešus atpakaļ. Jau pussagremota un atrodoties pūstošā vidē! Kā saka, „bez komentāriem”...

„Ko dzīvniekiem dod UB?”
Attīra no toksīniem, vienlaicīgi atjaunojot vajadzīgo mikrofloru , tādā veidā pasargājot dzīvnieku no disbakteriozes, notiek alimentārā un elementārā sastāva atjaunošana, imunitātes korekcija, cietušo dzīvībai svarīgo orgānu darbības atjaunošana , tiek normalizēti aminoskābju un tauku apmaiņas procesi.

„Kāpēc mēs izmantojam cilvēkiem paredzētos UB, nevis speciāli dzīvniekiem paredzētos?”
Tāpēc, ka cilvēkiem UB tiek izstrādāti pēc daudzreiz stingrākiem kritērijiem. Prasības produktiem tiek uzstādītas ļoti augstas, bet veterinārijā vairāk tiek pielietoti ķīmiskie reaģenti. Tas nereti rada rezistenci pret daudziem antibakteriālajiem preparātiem un antibiotikām. Dzīvniekiem liegta izvēles iespēja, un viņi ir spiesti iziet visu ceļu no mazās līdz lielajai ķīmijai, kas nereti ir to slimību un nāves cēlonis.

„Kāda ir UB pamatiedarbība?”
1) Atveseļojoša. (Lai uzturētu dzīvnieka veselību).
2) Profilaktiska. ( Daudzu slimību profilaksei un organisma adaptācijai apkārtējās vides apstākļiem).
3) Sagatavojoša. ( Dzīvnieka sagatavošanai ārstēšanai ar sintētiskajiem preparātiem).
4) Protektīva. ( Lai mīkstinātu sintētisko preparātu nelabvēlīgo ietekmi, tos pielietojot).
5) Atjaunojoša. ( Lai atjaunotu organismu pēc sintētisko preparātu pielietošanas, pēcoperāciju periodā).
6) Ārstnieciski – terapeitiska. ( Akūtu saslimšanu gadījumā kā galveno preparātu, arī hronisku slimību gadījumos).

„Kāpēc mēs izmantojam tieši šos UB, nevis kādus citus?”
Nu jau vairāk, kā 30 gadus nodarbojoties ar suņiem, novērojot daudzu kucēnu augšanas un attīstības īpatnības, kā arī novērojot pietiekamu skaitu dažādu šķirņu pieaugušos suņus, pati personīgi izmēģinot jaunumus šajā jomā, jāsaka, bieži vien arī kļūdoties, tomēr esam apstājušies pie Ķīnas korporācijas „Tjaņši” produkcijas. Uz doto brīdi uzskatu, ka tieši šie UB ir vispiemērotākie palīgi angļu buldogu (un ne tikai ) audzēšanā. Ir liela personīgā pieredze šo UB pielietošanā dažādās situācijās, sākot no banāliem līdz pat ekstremāliem gadījumiem, bet vienmēr ar pozitīviem rezultātiem. Un kā zināms, tad no laba labu nemeklē...


Galveno nepieciešamo preperātu īss apskats:
Piedevu izvēle atkarīga no dzīvnieka vecuma un veselības stāvokļa. Pirmkārt, neatkarīgi no vecuma, visiem dzīvniekiem nepieciešams kalcijs (Ca).

Са Uzreiz iedomājos skeptiķu komentāru: „...atraduši ar ko pārsteigt! Skat, cik tās mantības aptieku un zooveikalu plauktos! Ņem jebkuru...”
Tomēr izrādās, ka augu izcelsmes Ca, tāpat kā koraļļu un austeru Ca „nestrādā” zīdītāju organismos, jo dzīvniekiem (t.i. suņiem) ir pavisam cits metabolisms, to organismā labi „strādā” tikai dzīvnieku izcelsmes, organiskais Ca.
Ca dabā sastopams jonu veidā, un tālāk, nokļūstot organisma tievajās zarnās, tas pārvēršas par molekulu, kura nevar patstāvīgi iekļūt šūnā, tāpēc, ka caur šūnas membrānu var iekļūt tikai joni. Lūk, tieši tādēļ, lai sašķeltu šo molekulu, ir nepieciešamas papildus vielas. Agrāk uzskatīja, ka šiem mērķiem pilnīgi pietiek ar fosforu (P) un vitamīnu D. Vai atceraties kalcija glicerofosfātu, kalcija glukonātu utt.? Ap 1985. gadu saprata, ka ar to vien nepietiek, un Vispasaules Veselības Aizsardzības Organizācija izsludināja konkursu par labāko Ca preparātu. Pirmo vietu un zelta medaļu toreiz ieguva Ķīnas ZA. Viņi izstrādāja stabilu Ca jonu, kurš, nokļuvis tievajās zarnās, nepārvēršas par molekulu, bet gan uzreiz sāk cirkulēt šūnās. Miliardiem Ca jonu iekļūst šūnās, un iziet no tām. Kad muskuļaudos joni ieiet, tie saraujas, bet kad iziet, tie atslābst. Šajā kustībā ir dzīvība, jo viss dzīvais pamatojas uz kustību: gan sirds, gan zarnas, acis utt.
Grūtu pārvērtēt Ca , kā vispārstiprinošā līdzekļa nozīmi – pie jebkuras alerģiskās reakcijas, ādas slimībām, kā arī balsta-kustību sistēmas pareizai attīstībai. Ap 97% kaulaudu struktūras sastāv no Ca, tieši Ca dod kaulu stiprumu. Pateicoties Ca kauli ir visa organisma nesošais elements, pilda balsta funkcijas.


Zn - Cinks ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem, ko satur pilnīgi visi organisma audi un šūnas. Diemžēl, nereti tā saturs ir tik zems, ka dažreiz tas atrodams organismā tikai palieku, atstāto pēdu veidā. Ja trūkst Zn, tad aptuveni 80 fermenti nevar pilnībā pildīt savas funkcijas (suņiem vispār ar fermentiem neiet spīdoši!). Šī minerālviela piedalās vairāk nekā 200 organisma metabolisma procesos. Zn ir svarīgs augšanas procesam, pareizai imūnsistēmas un reproduktīvās sistēmas darbībai, redzei. Tāpat tas nepieciešams normālai skeleta attīstībai un audu reģenerācijai. Piedalās olbaltuma veidošanā un šūnu ģenētiskā materiāla – nuklearskābju izveidē. Ietekmē ādas, spalvas, nagu stāvokli, atjauno ožas un garšas sajūtas.


Veikans – Stimulē muskuļu un dzimumdziedzeru darbību un aktivitāti, nodrošina normālu grūtniecības gaitu un augļa attīstību, kā arī aktīvi piedalās spermoģenēzes procesā, uzlabo reproduktīvo funkciju, ietekmē augšanas tempus. Dzīvniekiem dod teicamus rezultātus locītavu problēmu ārstēšanā. „Veikana” sastāvā atrodošais vitamīns E labi noņem asinsrites traucējumu rezultātā radušos krampjus, palīdz ādas slimību ārstēšanā. Lecitīns, linolskābe un linolējas skābe nostiprina šūnas membrānu, palēnina novecošanas procesus un uzlabo dzīvnieka apmatojumu.


Spirulina – Tas ir dzīvs izraktenis, mūsdienās tā ir mikroskopiska ūdenszāle, kas uz Zemes parādījās 3 milj. gadu atpakaļ, tiek uzskatīta par veselības un ilga mūža eliksīru, ieņem pasaulē pirmo vietu pēc savām ārstnieciskajām īpašībām. Tās sastāvā ietilpst 65% pilnvērtīgas olbaltumvielas, 9 neaizvietojamās aminoskābes, visi pamatvitamīni, kā arī minerālvielas: Ca, P, Mg, Na, K, Fe, glutamīnskābe, un galvenais – tā satur īstenu dārgumu: alfa-linoleico skābi, kas dabā sastopama vēl tikai mātes pienā.


 

Hitozāns – Tiek izgatavots no jūras krabju čaulām, tā ir bioloģiska šķiedrviela, labs adsorbents. Ņemot vērā tā brīnišķīgās reģenerējošās īpašības, to var pielietot gan iekšķīgi, gan ārīgi pie ļoti daudzām ādas slimībām – no virspusēja iekaisuma līdz dziļam abscesam. Suņi brīnišķīgi panes šo preparātu vietēju aplikāciju veidā. Lieliskus rezultātus dod hronisku ausu iekaisumu ārstēšanā suņiem. Tā kā hitozāns adsorbē un izvada no organisma vielmaiņas toksiskos galaproduktus un smago metālu sāļus, tad šis preparāts tiek rekomendēts pie dažāda veida saindēšanām. 


Kordicepss – Pulveri saturošs preparāts, kura sastāvā ir fermentizēts izvilkums no kordicepsa sēnes. Uzlabo imunitāti, pastiprina organisma rezistenci pret vīrusu infekcijām, patogēnām baktērijām un citiem mikroorganismiem, aktivizē limfocītu darbību. Ieteicams pielietot pie jebkurām hroniskajām slimībām, it sevišķi hipoimūnā stāvokļa gadījumos.
 


Ikans – Izgatavots uz vienas no Ķīnā augošo liānu bāzes, satur aktīvo vielu – saponīnus, kas pēc iedarbības līdzinās žeņšeņam. Aktivizē vielmaiņas procesus, ir spēcīgs antioksidants, paaugstina fizisko izturību un jūtīgumu pret stresiem. Veterinārijā tiek pielietots diabēta ārstēšanā, sirds slimību, aknu, nieru slimību gadījumos, paaugstinātas uzbudinātības gadījumos un arī onkoloģijā.
 

Daidžests – Satur šķiedrvielas un dzīvās baktērijas. Neaizstājams palīgs kucēnu mākslīgās barošanas gadījumos kā aizcietējumu un caureju profilakse jaundzimušiem kucēniem, un brīnišķīgs līdzeklis jebkuros zarnu trakta darbības traucējumu gadījumos arī pieaugušiem suņiem. Tas ir ideāls zarnu mikrofloru atjaunojošs līdzeklis.

„Vai UB ir nepieciešami visā suņa mūža garumā, vai tikai kādos noteiktos posmos?”
Jā, pielietot tos ir ļoti vēlams visa mūža garumā!
Jauniem suņiem tas nepieciešams vispirmām kārtā tādēļ, ka nenobrieduši organismi ir sevišķi jūtīgi pret agresīvo vidi, daudz vairāk tiek pakļauti ārējās vides negatīviem faktoriem, nekā pieauguši, nobrieduši dzīvnieki. Jāatceras arī tas, ka UB vispirmām kārtām nepieciešami pilnvērtīga bioloģiskā materiāla būvei, tā kā masīvajiem suņiem problēmas ar skeletu var rasties arī ēdinot ar ļoti pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu.
Nevajag aizmirst arī par pilnvērtīgas reproduktīvās sistēmas radīšanu un tās funkciju uzturēšanu, lai turpmāk varētu sagaidīt no šiem dzīvniekiem pilnvērtīgus, veselīgus pēcnācējus.
Padzīvojušiem dzīvniekiem UB nepieciešami tādēļ, ka ar vecuma fizioloģiskajām īpatnībām attiecīgi mainās daudzas organisma fizioloģiskās funkcijas – izmainās gremošanas sistēmas reakcijas, fermentatīvā sistēma zaudē aktivitāti, ēdiens tiek sliktāk pārstrādāts, asāk tiek izjusts dažādu barības vielu deficīts, kā arī sliktāk tiek panestas pēkšņas ēdienkartes maiņas. Tāpēc arī nepieciešamas vielas, kuras normalizētu fermentatīvās funkcijas, gremošanas sistēmu, stabilizētu imūnsistēmu. Šajā dzīves periodā minerāli praktiski neuzsūcas no barības, tāpēc nepieciešams tos dot papildus .Atpakaļ