Vai Jums ir vajadzīgs buldogs?

Ir pietiekami daudz iemeslu buldoga iegādei, bet, atceroties to, ka mēs esam atbildīgi par tiem, kurus pieradinājām, lūdzu, vēl pirms iegādājaties kucēnu, esiet atklāts pats ar sevi un aizdomājaties par suņa, un konkrēti buldoga, iegādes īstenajiem iemesliem.

Sen lolotais sapnis
Jau no bērnības esat sapņojis par suni, bet, iesākumā nav piekrituši vecāki, vēlāk, dažādu apstākļu dēļ nav iznācis pašam, un nu beidzot ir parādījušās gan iespējas, gan laiks, gan materiālie apstākļi nostabilizējušies, un jūs atcerējāties par savu sapni.
Nešaubieties, buldogs ir suns tieši Jums! Iegādājoties buldogu, jūs ienesīsiet savā mājā prieku. Šim sunim praktiski nekad nemēdz būt slikta oma, viņš ir pašpārliecināts, mierīgs un drošs. Par spīti draudīgajam izskatam, tas ir mīlīgāks par kaķēnu, pieticīgs un neizlepis, tam nav nepieciešamas ārkārtīgi ilgstošas pastaigas. Arī ne tik apgrūtinošo neilgo pastaigu laikā tiek gūti neaizmirstami, spilgti iespaidi, tiek paplašināts paziņu loks, iegūti jauni draugi. Ar kucēna iegādi konfliktsituācijas jūsu mājā tiks risinātas mierīgāk, jūsu buldoga uzticība un stabilitāte palīdzēs tikt caur daudzām dzīves situācijām. Bērni kļūs iecietīgāki, uzmanīgāki un labestīgāki. Drīz jūs sapratīsiet, cik patiesi bija padzīvojuša „iesācēja – suņmīļa" teiktie vārdi: ”Kā gan es, tik ilgu mūžu nodzīvojis, tikai tagad atklāju, cik tas ir brīnišķīgi – ja tev ir suns...”

Buldogs, kā atpirkšanās
Caurām dienām jūs esat aizņemts darbā, nekam neatliek laika, nav ne spēka, ne vēlēšanās vēl ar ko nodarboties, bet, kā par spīti, bērns prasa suni...Kompensējot savu neuzmanību pret personīgo bērnu, jūs sākat tam izdabāt, un nolemjat nopirkt viņam buldogu, jo kaut kur esat dzirdējis, ka šie suņi domāti slinkiem cilvēkiem, un neprasa uzmanības un rūpes. Bieži vien šādos gadījumos neviens neiedomājas, kas gan būs pēc tam, kad bērnam noplaks pirmais sajūsmas vilnis, un apniks spēlēties. Vai jūs spēsiet izskaidrot bērnam, ka dzīva radība nevar būt par spēļmantiņu, ka dzīvība jāciena jebkurā tās izpausmē, un atbildība nav tukša skaņa vien. Brīnišķīgi, ja bērns sajutīs šo atbildību, un viņa sapnis par suni nebūs vienkārša iegriba. Bet, ja nu (kas reāli notiek daudz biežāk) tas tā nav, vai ne gluži tā...? Tad labākajā gadījumā suns tiks pie bērnaukles, bet ļaunākajā – viņš meklēs „labas rokas”, vispirms pabojājis psihi ar „pedagoģiskajiem eksperimentiem”. Tālākais suņa liktenis nav aprēķināms, bet parasti diezgan bēdīgs, jo „meklējot labās, mīļās un gādīgās rokas” parasti tiek nosaukta tā summa, kāda savā laikā par kucēnu samaksāta. Pie kam, it kā pats par sevi saprotams, ka svešu nastu sev uzvēlušais „labdaris” jau nu bešā nepaliks. Un nu jaunais īpašnieks, daudzsološo solījumu spārnots, bet pats neko nesaprotot ne no suņiem vispār, ne orientējoties šķirnes specifikā, alkatīgi paķēris „naudasmaku ar ausīm”, sāk burtiski spiest no tā sulas, tā cerot uzlabot savu materiālo stāvokli.

Buldogs, kā audzināšanas līdzeklis
Jūsu bērns diemžēl, nav tik nopietns un atbildīgs, kā jums gribētos. Viņam nav nopietnas aizraušanās, kas to pilnībā pārņēmusi, un jūs, pedagoģisku apsvērumu vadīts, esat nolēmis viņu „noslogot” ar buldoga palīdzību. Šādos gadījumos vecāki ne vienmēr iedomājas, vai sava vecuma un fizisko iespēju dēļ bērns ir spējīgs pilnībā uzņemties atbildību par suņa audzināšanu, tiek domāts tikai par to, cik gan labi bērniņam izveidosies atbildības sajūta un citas labās īpašības. Iztēlē jau tiek skatīti idilliski skati ar brīnumainu jūsu bērna pārtapšanu līdzās tādam skaistam, gudram, labi mācītam sunim jauno hendleru konkursā. Īstenībā bērns var banāli netikt galā ar suni, un rezultātā atkal dzirdēs sev veltītus apvainojumus par bezatbildīgā, nenopietnā un neuzmanīgā bērna slikto attieksmi pret tik dārgu vecāku dāvanu. Šādas izskaidrošanās rezultātā bērnam suns var sākt krist uz nerviem vai vispār, viņš var sākt nīst nesaskaņu cēloni. Tāpēc, mīļie vecāki, iegādājoties suni bērnam, jārēķinās tikai ar saviem spēkiem, zinot, ka īstenībā iegādājaties suni tieši sev, un tieši jums nāksies nest visu atbildības nastu. Atbildības, kas saistīta gan ar kucēna, gan bērna audzināšanu. Kaut gan īstenībā visi kreņķi ir to vērti un noteikti simtiem reižu atmaksāsies.

Buldogs sirdsmieram
Jūsu dzīvē konkrēti iezīmējusies „melnā strīpa”. Viss krīt no rokām... nepatikšanas darbā, iespējams, ka pat bezdarbs...vilšanās draugos...apkārtējie, maigi izsakoties, tracina...visapkārt tikai aprēķins un negodīgums... Un nu, lai neiestigtu depresijā, jūs esat gatavs suņa iegādei. Ieteicams, buldogam, jo tas nekad nepievils, nenodos, būs labs sargs un maigs draugs. Turklāt tam ir tik bargs izskats un tik aizkustinošs ģīmis...
Jā, buldogs, būdama ļoti „cilvēcīga” suņu šķirne, jo drīz izvedīs jūs no dvēseles krīzes un var reāli palīdzēt šādā situācijā, tieši buldogā jūs atradīsiet to, ko veltīgi mēģiniet saskatīt apkārtējos cilvēkos. Bet, kā mēs visi zinām – viss pāriet un mainās... arī sarežģītie dzīves posmi izbeidzas, rodas citas prioritātes un citas vērtības, tiek atrasti jauni draugi un draudzenes, tumšā strīpa jūsu dzīvē noteikti nomainās ar gaišo, visapkārt atkal viss uzzied pilnās krāsās. Un jums jāaizdomājas, vai jūsu jaunajā dzīvē tad atradīsies vieta arī buldogam? Tad viņš pēkšņi nekļūs par slogu un apgrūtinājumu? Izsveriet visus „par” un „pret” vēl pirms kucēna iegādes, nedomājiet, ka kucēns ir pēdējais salmiņš, aiz kura jāķeras, lai noturētos virs ūdens šajā vētrainajā cilvēcisko kaislību jūrā; vēsi izvērtējiet sevi un savu dzīvi, padomājiet par suni un tā vietu savā dzīvē. Ja jūs domājat ne tikai par savām ērtībām, bet arī par jums blakus atrodošās dzīvības labklājību, ja jūsu centieni nav tikai egoistiski, tad dod Dievs jums veiksmi, jūs vienmēr būsiet laimīgi viens otra sabiedrībā.

Buldogs, kā dzīvokļa sargs
Jūs bieži neesat mājās, bet visapkārt aizvien biežāk apzog dzīvokļus, apkārtējā situācija ļoti nemierīga, un iztēlē jūs jau redziet arvien nepatīkamākas ainas... Un lūk, uzlicis durvīm papildus slēdzeni, ģimenes apspriedē esiet nolēmuši iegādāties suni – dzīvokļa sargu. Izvēloties sargsuņa šķirni, jāatceras, ka ģenētika ir varena lieta, tāpēc bērni līdzinās
vecākiem, vienmēr ir jārēķinās ar iedzimtību, jāapsver, vai šķirnes īpatnības atbilst tiem mērķiem, kādiem tiek iegādāts suns. Jāsaprot, ka nekāda dresūra nepalīdzēs kurtam sēdēt postenī un sargāt noliktavu, bet senbernāru dzīt zaķus. Ņemot vērā buldogu senču kaujas slavas pilno pagātni un tagadējo buldogu raksturu, no tiem var izaudzināt labus sargus. Rīgā pat ir bijis gadījums, kad buldogu pārītis septiņu mēnešu vecumā aizturēja dzīvokļa zagli. Tomēr būtu jāsaprot, ka suns apsardzei un izstāžu suns ir, kā saka odesieši - „divas lielas starpības”. Suns, kas domāts apsardzei, arī attiecīgi jāaudzina, lai viņš varētu pilnībā izpildīt savus sarga pienākumus. Un saimniekiem jābūt gataviem pieciest neērtības, saistītās ar laba mājas sargsuņa raksturiņa izveidošanos.
Un tomēr – suns nav speciāla apsardzes tehnika, un varbūt tomēr prātīgāk būtu uzticēties attiecīgajām struktūrām ar vajadzīgo tehniku?

Buldogs kā naudas ieguldījums
Diemžēl, diezgan daudzi uzskata, ka līdz ar angļu buldoga iegādi viņi saņem ielūgumu „finansiālajā paradīzē”, kur uzdarbojas suņu audzētāji – miljonāri. Uzskati tiek izmainīti pavisam ātri. Pirmkārt, lai varētu cerēt uz tālāko atdevi, iesākumā jāiegulda pamatīgi naudas līdzekļi augstvērtīga kucēna iegādei un tā pareizā audzēšanā. Pieskaitiet vēl arī veterinārās izmaksas, kas var uzdzīt šermuļus, veselības pārbaudes, lai tiktu pielaists vaislai, izstāžu un zootehnisko pasākumu apmeklēšana, ķeizargrieziena apmaksa (tāda, lūk, ir šķirnes specifika). Neaizmirstiet par negulētām naktīm un vājprāta dienām, kas būs vien jāpavada ar kucēniem vismaz triju nedēļu garumā, jo buldogmāmiņa var gluži vienkārši nospiest kucēnus sakarā ar savu lielo masu un neveiklumu. Jāzina, ka mazajiem buldodziņiem bieži mēdz piemesties jaundzimušo pneimonija, kuras ārstēšanas izdevumi ir ļoti augsti, turklāt, ārstēšanas rezultāts nav drošs un paredzams. Neaizmirstiet par obligāto kucēnu redzes pārbaudi, to mikročipēšanu vai tetovēšanu, par divām obligātajām potēm, pārošanas apmaksu, un galu galā par māmiņas un viņas bērnu bariņa pilnvērtīgu barošanu. Pie tā visa jāpievieno visu kucēnu ciltsrakstu apmaksa, un jūs aptuveni tiksiet skaidrībā par ieguldījumu apmēriem. Tā ka, labi paskaitiet un iegaumējiet, ka visā pasaulē suņkopība ir padārgs hobijs, nevis bizness, ka visslavenākās audzētavas ar pasaules vārdu plaukst un zeļ uz citu, nebūt ne ”suņu” ienākumu rēķina.

Atpakaļ