Sagatavošana izstāžu karjerai

Tātad, jūsu paaugušajam buldodziņam pienācis laiks debitēt izstādē.

Kas, un kā tiks prasīts no jūsu mīluļa, un kāpēc tas vajadzīgs?
Iesākumā jātiek skaidrībā par kārtību izstāžu ringā.
Visi suņi, sanumurēti atbilstoši katalogam, tiek izvesti ringā un nostājas atbilstoši kārtas skaitlim. Tas ir izstādīšanas sākums, kad ekspertam rodas pirmais iespaids par ringu.
Ļoti svarīgi, lai suns būtu sagatavots ringam, t.i. tā uzvedība būtu adaptēta, mierīga un jūsu suns stāvētu stājā līdz grupas kustības sākumam. Šajā demonstrācijas brīdī jākustas tieši aiz priekšāejošā, pie kam, suņiem aizliegts sarieties, izrādīt agresiju vienam pret otru vai pret cilvēkiem. Optimālā distance, kas jāievēro, ir suņa korpusa garums. Šāda grupas kustība turpinās pēc eksperta ieskatiem, parasti 1-2 ringa apļus, un nepieciešama, lai tas gūtu kopēju priekšstatu par šīs izstādes eksponentiem.
Tālāk seko katra suņa individuāla apskate (ekspertīze). Ekspertīzei ir trīs soļi: zobu un sēklinieku apskate, suņa kustību novērtējums, apskate izstādes stājā.
Zobu sakodiena apskates laikā suns var gan sēdēt, gan stāvēt. Sakodiena rādīšanas tehnika nav sarežģīta, tikai jāseko līdzi savām rokām. Lai parādītu sakodienu, bet to dara pie aizvērtas suņa mutes, vajag savu labo plaukstu novietot zem suņa zoda, ar to nedaudz piepaceļot suņa purnu. Vienlaicīgi savu kreiso plaukstu noliek uz suņa purna. Nekādā gadījumā nenosedziet suņa degunu! Ar kreisās rokas pirkstiem tiek paceltas augšlūpas, bet ar labās rokas īkšķi jāatvelk uz leju apakšlūpa. Tas tiek darīts vienlaicīgi, ātri un nepiespiesti.
Rādot sakodienu, nevajag censties iespiest suni starp saviem ceļiem, sēsties sunim jāteniski virsū, satraukumā ar savām ķermeņa dalām aizsegt ekspertam apskates iespēju.
Dažreiz eksperts pats mēdz atvirzīt jūsu suņa lūpas, lai aplūkotu viņa zobus, tādēļ suni jau laikus jāsagatavo šādai procedūrai, viņam mierīgi jāizturas pret zobu apskati.
Tālāk seko kustību novērtējums. Kustības tiek vērtētas, virzoties pa apli, pa trīsstūri, pa taisni (kustība turp, un atpakaļ). Visu apskates laiku sunim jākustas līdzenā, nesteidzīgā riksī, nemēģinot uzsākt spēli, bez lēkšiem un izrāvieniem. Nežņaudziet un nevelciet suni aiz sevis, ja tas pretojas. Neraustiet ringa ķēdīti, pūloties pacelt suņa galvu. Rezultāts var būt tikai viens: suns žņaugsies, var pat sākt atvemt, mēģinās izrauties, un protams, nolaidīs galvu vēl zemāk. Prātīgāk ir pievērst suņa uzmanību ar balsi, apslēptas spēļmantiņas pīkstieniem vai kārumiņu.
Neaizmirstiet slavēt, jo jūsu suns uztraucas ne mazāk, kā jūs pats!
Ringa kustībā pa apli un pa trīsstūri tiek novērtēts:
a) galvas turēšanas maniere;
b) augšas līnijas stingrums;
c) soļa platums;
d) pakaļkāju un priekškāju kustības saskaņa;
e) savienojumu leņķu atvēršanās pakāpe;
f) kustību brīvums, saišu stiprums;
g) astes turēšanas maniere (astes novietojums).
Kustībā pa taisni turp - atpakaļ vērtē elkoņu novietojuma virzienu un stingrību, kā arī visu ekstremitāšu uzbūvi un novietojumu, kā arī to paralēlumu.
Pēc kustību apskates pāriet pie detalizētas suņa apskates. Tā sākas ar visu vai tikai dažu ķermeņa daļu iztaustīšanu. Dažreiz šo procedūru sauc par manuālo apskati vai manuālo kontroli. Manuālās kontroles laikā eksperts pārbauda augšas līnijas stingrību un atsevišķu korpusa un ekstremitāšu daļu uzbūvi. Tāpat tiek noteikta suņa kondīcija, suņa spalvas un ādas īpatnības. Liela uzmanība tiek pievērsta galvas uzbūvei.
Visu apskates un manuālās kontroles laiku sunim mierīgi jāstāv, ļaujot ekspertam sevi aiztikt, nemēģinot izrauties un nekrītot panikā. Par agresiju vispār nevar būt ne runas! Šī procedūra ļauj novērtēt suņa nervu sistēmas tipu, kam ir liela nozīme ciltsdarbā. Suņi, kam ir paniskas bailes no eksperta, būdami pat izcili skaistuļi, nevar cerēt uz augstu novērtējumu.
Tātad, suņa apskate beigusies, un sākas tā apraksts. Apraksta laikā sunim mierīgi, pārliecināti un nekustīgi jāstāv izstādes stājā 1,5 – 2 minūtes. Tas ir ļoti svarīgs noslēdzošais moments, kura laikā eksperts pieņem lēmumu par šī suņa „atzīmi”. Tas ir ļoti atbildīgs mirklis, jo stājā uzreiz labi redzamas šī suņa gan labās, gan sliktās īpašības.
Lai uzsvērtu labās, un vienlaicīgi maksimāli slēptu sliktās īpašības, jums būtu šis tas jāzina un arī jāmāk. Iemācīt buldogam izstādes stāju vienlaikus ir gan ļoti vienkārši, gan pietiekami sarežģīti.
Iesaku pirms izstādes griezties pie sava audzētāja, vai meklēt cilvēku, kurš labi pārvalda angļu buldogu izstādīšanas tehniku. Tieši viņš var jums ieteikt, kurš trūkumiņš būtu slēpjams, kā lai efektīgi izceļ jūsu suņa „plusus”, pareizi un pēc iespējas izteiksmīgāk nostādot to. Atšķirībā no citām šķirnēm, angļu buldogus pieņemts nostādīt „ar seju” pret ekspertu, nevis sāniski – profilā, kā citus, jo buldoga galvai un frontei ir izšķirošā loma izstādes vērtējumā.

Izstādes. Galerija

Atpakaļ