Nagu kopšana

Nagu kopšana sunim sākās no agras bērnības. Ar pirmajām „manikīra-pedikīra” procedūrām kucēns iepazīstas jau 6-7 dienu vecumā. Pirmā iepazīšanās pāraug obligātā iknedēļas procedūrā, jo nedēļas laikā ataugušie asie nadziņi var saskrāpēt vēderu mātei vai traumēt pārējos kucēnus. Papildus tam, nadziņi var ķerties aiz paklāja vai segas, uz kuras atrodas kucēni, materiāla, un cenšoties atbrīvot ķepas, kucēns var traumēt sev pirkstus. Kā likums, audzētāji ļoti uzmanīgi seko līdzi jaundzimušo un zīdošo kucēnu nagu stāvoklim, tāpēc šajā etapā problēmu praktiski nekad nav. Pēc tam, kad kucēns nonāk pie jaunajiem saimniekiem, situācija kļūst neprognozējama. Kādus tikai argumentus jaunizceptie saimnieki neizdomā, lai izvairītos no savā būtībā vieglas un neapgrūtinošas procedūras! Un tas, ka kucēns negrib (neļauj, kož, raud...), un solījumi staigāt tikai pa asfaltu, un ka rīt tiks nopirktas superknaibles, un tad nu gan...! Lai gan kucēns pie šīs procedūras pie audzētāja bija pieradināts kopš bērnības, un nekādas negatīvas asociācijas viņam neizsauca. Vienkārši jebkurš mazulis, un buldoga vēl jo vairāk, ir aktieris ar titulu – Tautas vai varbūt Nopelniem bagātais. Un ja reiz ir skatītājs, būs arī teātris! Tāpēc šo procedūru labāk veikt, kad kucēns ir izstaigājies, piekusis un mierīgs. Šādā stāvoklī viņiem prāts nenesas uz paraugdemonstrējumiem. Jāsāk ar runāšanu un glaudīšanu, pie kam intonācijai un roku kustībām jābūt drošām. Glaudīšanas laikā uzmanīgi jāapskata nagi, un jānosaka augšanas zona un jūtīgā daļa. Tajā atrodas nervu gali un asinsvadi. Jāgriež nost tikai naga caurspīdīgā daļa. Ja nags ir pigmentēts (melns), tad griež to daļu, kura āķveidā liecas uz leju. Kad esiet nogriezuši nagu, nolieciet malā knaibles un turpiniet glaudīt un runāt ar kucēnu. Variet viņu uzcienāt ar ko garšīgu. Atkārtojiet šīs darbības vēl vairākas reizes, un ar to arī pietiks. Nav obligāti jāapgriež visi nagi vienā reizē, variet pabeigt to pēc pāris stundām, vai pat rīt. Ja visu darīsiet pakāpeniski, bet pārliecinoši, tad iemācīsiet kucēnu pacietīgi attiekties pret šīm procedūrām, un galu galā varēsiet viegli tikt galā bez citu cilvēku palīdzības un vienā piegājienā apgriezt visus nagus. Vienlaicīgi apskatiet arī pēdu spilventiņus un ķepu iekšpusi, pārliecinoties, lai tur nebūtu skabargu vai citu svešķermeņu. Ja spilventiņi ir sasprēgājuši, tos ieziež ar vienu no pārbaudītiem līdzekļiem: propolisa šķīdums eļļā, krēms „Bepanten” ar hitozāna piedevu, veikānu (sk. sadaļu par BAP), A vitamīnu eļļā, vai kādu citu līdzekli, kurus pārdod vet. aptiekās.
Nagi jāgriež ar speciālām knaiblēm virzienā no lejas uz augšu. Var vīlēt ar vīli vai speciālu ierīci nagu apvīlēšanai. Nagu knaibles ir divu veidu

– giljotīnveida un šķērveida.

Jauniem buldogiem ideāli piemērotas ir giljotīnas, jau pieaugušiem, kuriem nagi ir lielāki un cietāki – šķērveida. Kaibles plaukstā satveriet tā, lai būtu ērti kustināt knaibļu rokturus, un tai pašā laikā redzētu asmeni, kurš parādās nospiežot rokturi. Asmenim jābūt apakšā. Knaibles novietojiet tā, lai naga nedzīvā daļa atrodas starp asmeņiem.

Gaišam nagam viegli redzams, līdz kurai vietai ir jāgriež,

melnam nāksies orientēties uz vidējās daļas–serdeņa–krāsu. Melnos nagus labāk griezt vairākos piegājienos, pa nelieliem gabaliņiem. Sekojiet līdzi vidusdaļas krāsai; atmirušajā naga daļā tā ir balta, dzīvajā – melna. Grieziet, līdz neparādīsies melns punktiņš.

Kustībām, nagus griežot, jābūt drošām, precīzām un ātrām, taču bez rāvieniem. Ķepa un knaibles jātur pietiekoši stingri, lai asmens nenoslīdētu un netraumētu naga dzīvo daļu. Apgrieztos nagus var apvīlēt ar vīlīti, vai arī atstāt tāpat, jo staigājot pa asfaltu suns nagu malas apdeldēs pats. Ja tomēr ir sanācis nogriez par daudz, un nags sāk asiņot, piespiežiet pie naga sausus kālija permanganāta (zilie graudiņi) graudiņus; radīsies ķīmiskais apdegums, kurš momentāli aiztaisīs asinsvadus.
Var nagus apstrādāt arī savādāk – ar trīsstūra vīli. Šis ir diezgan ilgs process, kura laikā nagu vīlē no ārpuses,

veicot kustības uz leju, kā parādīts ar bultiņu zīm. 1., līdz tas iegūst formu kā zīm. 2. (ar punktiņiem atzīmēta likvidējamā daļa). Pēc tam apstrādā naga apakšu (zīm. 3.). Pastaigas laikā suns pats nodeldēs nagus līdz vajadzīgajai robežai.
Ir vēl viens, angļu buldogu īpašniekiem manuprāt visērtākais veids: nagu apstrāde ar speciālu nagu vīlējamo mašīnīti.

Šīs ierīces ir populāras ASV un Kanādā, tās ir divu veidu – barošana notiek no tīkla vai baterijām. Tās ir ļoti ērti un vienkārši lietojamas un tām ir virkne priekšrocību salīdzinot ar knaiblēm un vīlēm. Pirmkārt, tās strādā ļoti ātri, pieaugušam sunim nagu apstrādes procedūra aizņem minimumu laika. Otrkārt, asiņošanas nemēdz būt, un nagus iespējams apvīlēt ļoti īsus uzreiz. Treškārt, nagi neplaisā, neslāņojas, tiem nepaliek aiznadži. Ceturtkārt, ļoti ātri nagiem var piešķirt vēlamo formu: no apaļas līdz ķīļveida.

Ja nav iespējas iegādāties oriģinālo ierīci, to var aizstāt ar tā saucamo juvelierurbi. Visa atšķirība ir abrazīvo elementu izmēros.
UZMANĪBU! Nagi – viens no suņa veselības rādītājiem. Lūztoši, plaisājoši, sausi vai deformēti nagi norāda uz minerālu un citu nepieciešamo vielu trūkumu organismā, problēmām ar aknu un gremošanas traktu, iespējamu sēnīšu infekciju. Apskatot suni ar šādiem nagiem, pievērsiet uzmanību, vai viņam nav uz ķepām, galvas vai korpusa sausi, bezspalvas plankumi, jo šādi nagi un plikumi uz ādas var būt viena no pazīmēm diezgan nepatīkamai slimībai, kuru izsauc dermatofīti.
(Dermatofīti – viens no sēnīšu veidiem, kurš izsauc ādas un citu keratinizētu audu, kā apmatojums un nagi, augšējo slāņu bojājumus.
Ir trīs veidu dermatofīti, kuri izsauc ādas saslimšanas sīkajiem dzīvniekiem. Suņiem visbiežāk ir Microsporum canis. Šī veida sporas atklātā vidē var atrasties līdz pat 18 mēnešiem! Turklāt citi suņi, ar kuriem pastaigā tiekas jūsējais, var būt sporu pārnēsātāji, lai gan tiem nav nekādu acīm redzamu apmatojuma bojājumu. Turklāt dermofīti rada draudus arī cilvēkiem, jo no suņa tie var pāriet arī uz cilvēkiem. Biežāk tam pakļauti cilvēki ar pazeminātu imunitāti, vecāki cilvēki, bērni.)
Ja ir aizdomas par sēnīti, ir vērts griezties pie veterināra un veikt attiecīgās analīzes. Ļoti svarīgi ir pievērst veterināra uzmanību, ja griežot nagus, esiet pamanījuši no naga pamatnes sūcošās strutas vai asinis. Pacentieties, lai šie izdalījumi nenokļūst uz jūsu ādas, it sevišķi, ja tai ir kādi bojājumi. Lieta tāda, ka naga pamatnē var bāzēties vēl viena nepatīkama lieta. Runa iet par blastomikozi – hronisku ādas un iekšējo orgānu slimību, kuru izsauc rauga sēnīte. Ļoti nepatīkama un ilgi ārstējama slimība, tāpēc personīgās higiēnas noteikumi, veicot higiēniskās un veterinārās procedūras, jāievēro pietiekoši stingri. Ja suns ir nolauzis, vai vēl ļaunāk, norāvis nagu „ar gaļu”, traumētā vieta jāapstrādā ar ūdeņraža pārskābi un hitozānu, līdz tā nav sadzijusi. Ielaistos gadījumos var rasties nepieciešamība pēc antibiotikām, lai novērstu infekcijas izplatīšanos kaulaudos. Un lai arī šādas situācijas gadās ļoti reti, katram īpašniekam jāzin, kā rīkoties šādā situācijā.

Atpakaļ