Kucēna izvēle

Un lūk, jūs esat nobrieduši konkrētai šķirnei... Labi, ja angļu buldogs - tā nav mirkļa iegriba, bet gan izsvērts, nobriedis lēmums. Kur gan lai meklē un atrod savu „buldoglaimi”, lai vēlāk neviltos ne šķirnē, ne pašmāju kinoloģijā? Atļausiet sniegt dažus padomus un mēģināt pasargāt no iespējamām kļūmēm.
Pirmkārt, būtu prātīgi un arī materiāli izdevīgi ziedot laiku situācijas izpētei (viena – divas izstāžu sezonas, un jūs jau būsiet lietas kursā gan par cenām, gan par apmatojuma krāsu dažādību, gan par šīs šķirnes paraugeksemplāriem, populārākajiem vaislas suņiem un vadošajām audzētavām). Meklējiet audzētājus, kas ieinteresēti labos pircējos, jo jūs taču būsiet tieši šāds pircējs. Iesākumā ievāciet un izpētiet informāciju, izvērtējiet to, un tikai pēc tam pērciet kucēnu! Nevajag cerēt uz padomiem – izlemt nāksies tikai un vienīgi jums pašam!
Otrkārt, kad izvēle izdarīta, ir vērts sākt meklēt nevis uzreiz kucēnu, bet gan cilvēku, kurš tā teikt „dod ceļazīmi dzīvei” mazajam buldogbērnam, t.i. audzētāju. Manuprāt – laba un apzinīga audzētāja droša pazīme ir kopti, veselīgi un jautri suņi (starp citu, arī „mūža maizē” esošie veterāni...), labvēlīga attieksme pret citiem suņiem, cilvēkiem un to veikumu, objektīvs, bet diezgan atturīgs sava paveiktā darba vērtējums, gatavība dalīties savās zināšanās un pieredzē. Labs audzētājs palīdzēs atrisināt daudzas jūsu problēmas: ēdienkartes sastādīšana, higiēnas iemaņas, sākuma potes, labu veterināro speciālistu adreses, pareizi noformēti dokumenti, kaut vai tie paši ciltsraksti, kas domāti kā garantija, nevis problēmu avots.
Protams, ka jāizvēlas tikai starp suņiem ar dokumentiem. Silti iesaku iegādāties kucēnu ar FCI dokumentiem. Cieniet sevi! Pat, ja esat stingri nolēmuši nekad nepiedalīties izstādēs un citos kluba pasākumos, tik un tā kucēns jāiegādājas labā audzētavā. Šajā gadījumā tas varētu būt ne gluži „Hai-klases” kucēns, var būt arī nedaudz vienkāršāks, tomēr tā izcelsmei jābūt perfektai. Pērkot šķirnes kucēnu ar nesaprotamiem dokumentiem, vai pat bez tiem, lielā prieka vietā jūs varat iedzīvoties galvassāpēs un iegūt lielu problēmu uz ilgiem gadiem.
Vēl nopietnāks jautājums ir izvēlētā kucēna izcelsme. Noteikti uzziniet visu par kucēna tēvu un māti. Ja jums tiek piedāvāts slavena un titulēta papuča „alimenta kucēns” – tā vēl nav kucēna labās kvalitātes garantija. Ziniet, ka 60% īpašību tiek mantotas tieši no mātes! Labi apskatiet māti, izpētiet tās izstāžu sasniegumus, uzziniet par viņas veselību. Ja, izpētot māmiņas diplomus, jums patiešām viņa iepatikusies kā kuce – vaisliniece, tad droši varat pirkt viņas kucēnu, jo labas, titulētas kuces īpašnieks nekad nepāros tādu kuci ar viduvēju suni.
Nekad neuzticieties tikai reklāmai vai „privātkinologu” ieteikumiem. Dīvaini, bet tieši iesācēji un audzētāji ar vēl nelielu pieredzi visbiežāk sola saviem kucēniem čempionu nākotni. Ja viss tā arī būtu... Kā teica viens no vadošajiem šķirnes ekspertiem, angļu buldogu audzētājs N. Daviss: „Ja es zinātu, kurš no maniem kucēniem kļūs par čempionu, tad es jau būtu miljonārs!” Nesasteidziniet kucēna iegādi! ...Un atceraties, ka „skopais maksā divtik...”
Vēl viena dilemma: kāda dzimuma kucēnu izvēlēties? Ņemt suni vai kuci – bieži tā ir gaumes lieta. Tomēr jāapsver visi savas izvēles plusi un mīnusi. Sunim spilgtāk izteiktas visas šķirnes pazīmes, viņš ir lielāks, masīvāks, spēcīgāks. Bet arī pašpārliecinātāks, spītīgāks, kauslīgāks, sevišķi dažos savas attīstības posmos. Kuce nav tik liela un masīva, toties ar maigāku raksturu, mīļāka. Arī intelektuālāka, pat viltīgāka. Divreiz gadā kucēm notiek meklēšanās, kad drīkst pastaigāties tikai pavadā. Toties suns cauru gadu ir „kaujas gatavībā” un ārkārtīgi interesējas par pretējo dzimumu, kādēļ var rasties daudzas, jo daudzas nepatīkamas situācijas. Jāzina, ka meiteņu, kuras saimnieki grib ”izdot pie vīra”, vienmēr ir nesalīdzināmi mazāk, nekā „precēties kāro zēnu”. Suņu puišu īpašniekiem jāzina, ka tikai atsevišķi vīriešu kārtas pārstāvji tiek izmantoti vaislai. Tāds ir pareiza ciltsdarba pamatprincips - ...tikai labākie, titulētākie, slavenākie...
Tāpēc iesācējam – buldodzistam tomēr būtu pareizāk izvēlēties par pirmo buldogu tieši kuci. Tikai tādā veidā var izjust lai arī smago, satraukumu un rūpju pilno, bet tomēr tik ļoti lielo prieku par kucēnu piedzimšanu un veiksmīgu izaudzināšanu.

Atpakaļ